петак, 18. децембар 2009.

OTVOREN PRVI ZVANICNI PORTAL ZA HOMOSEKSUALCE

Crna Gora je napravila još jedan korak u poštovanju prava marginalizovanih grupa. Otvaranjem zvaničnog web portala za crnogorske homoseksualce učinjen je korak naprijed ka afirmaciji slobode seksualne orijentacije.
Ciljna grupa Montenegro-gej portala su muškarci koji imaju seksualne odnose sa muškarcima, rekla je za naš program Jelena Čolaković, program koordinator nevladine organizacije "Juventas", koja je ovaj projekat realizovala u skladu sa Vladinom strategijom za borbu protiv HIV-a i AIDS-a. Ciljevi projekta su promovisanje seksualnog zdravlja i ublažavanje netrpeljivosti prema homoseksualcima:

"Projekat je osmišljen s ciljem stvaranja pozitivnog okruženja u crnogorskom društvu, odnosno poštovanja ljudskih prava svih građana, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju. Jedna od aktivnosti kojom ćemo svakako uticati je da ćemo pokušati da smanjimo nivo homofobije društva, i postavljanjem ovog sajta, čiji je prvenstveni cilj pružanje informacija koje će uticati na znanje, kao i na stvaranje jedne aktivne sredine u kojoj živimo."

Posjetiocima crnogorskog gej portala se nude vijesti iz zemlje i regiona koje se odnose na prava seksualnih manjina, i korisni savjeti i priručnici u vezi polno prenosivih bolesti, rizičnim ponašanjima, i uputstva za borbu protiv diskriminacije i homofobije. Sajt nudi tekstove o pravima gej zajednice u Crnoj Gori, govor američkog predsjednika Baraka Obame o pravima homoseksualaca, ali i instrukcije za uspješan seks među muškarcima. Pokretanje montenegro-gej portala je u skladu i sa koracima države koji su nedavno učinjeni na međunarodnom planu. Naime, Crna Gora je jedna od 66 država koje su se prije tri mjeseca u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku obavezale na poštovanje prava homoseksualaca. Ovaj međunarodni dokument, koji je inicirala Francuska, homoseksualcima garantuje jednakost i zabranjuje njihovu diskriminaciju.

четвртак, 10. децембар 2009.

SAMO JEDNA TRANSRODNA OSOBA ZIVI U CRNOJ GORI

Aleksandar Saša Zeković u tekstu Kratki osvrt na neke aspekte položaja transrodnih osoba u Crnoj Gori ukazuje da transrodne osobe ne razmišljaju da promene svoj rodni status iz straha od osude porodice i okoline. Mnogi od njih nemaju sredstava za operaciju promene pola. Zeković navodi da je, prema dostupnim podacima, dosad pet lica iz Crne Gore izvršilo promenu pola a da samo jedno živi u Crnoj Gori. Čak i ova osoba mora da krije svoj identitet od svog partnera.Zeković je od KBC Crne Gore tražio informaciju da li je moguće uraditi promenu pola u ovoj ustanovi. Odgovor koji je stigao bio je negativan. Transrodna lica iz Crne Gore uglavnom su usmerena ka Beogradu, konstatuje Zeković. Pohvalio je nedavno svedočenje Marka Bojanića, prve javno deklarisane transrodne osobe u Crnoj Gori, za podgoričke Vijesti (tekst je preneo i beogradski Blic, na čijem sajtu je bilo veoma iskrenih reči podrške Bojaniću, prim.aut). “Postupak Marka Bojanića za praksu ljudskih prava je dragocjen, čak i za crnogorske ukupne društvene tokove, revolucionaran. On je učinio ovaj čin sa jasnom namjerom da ohrabri i pomogne položaj svih transrodnih osoba u Crnoj Gori a okruženje u cjelini podstakne na tolerantniji i prihvatljiviji odnos”, mišljenja

BOJKOT POLITICARA

Kako su pre nekoliko dana javile podgoričke Vijesti, niko od crnogorskih političara nije se pojavio na trodnevnoj konferencije u Podgorici - Pravda na Balkanu: Jednakost za seksualne manjine, na kojoj se raspravljalo o ostvarivanju prava LGBT populacije kao jednom od uslova na putu ka EU. Ulrike Lunacek, poslanica Evropskog parlamenta iz stranke Zelenih, koordinatorka Komiteta za spoljne poslove, izvestiteljka za Kosovo i članica LGBT Integrupe smatra da to što su političari bojkotovali skup pokazuje njihov strah da javno govore o LGBT osobama u Crnoj Gori. “Ako Crna Gora želi da napreduje, jasno je da političari moraju da nauče da otvoreno i pozitivno govore o LGBT populaciji”, poručila je ona.

среда, 2. децембар 2009.

NASILJE SE ZBOG STRAHA NE PRIJAVLJUJE




Više od 70 odsto građana Crne Gore smatra da je homoseksualnost bolest, dok 58 odsto očekuje od državnih organa da rade na suzbijanju homoseksualnosti, pokazalo je istraživanje Akcije za ljudska prava.



Pretpostavlja se da u Crnoj Gori živi od 30 do 62.000 ljudi homoseksualne orijentacije. “Ugroženi predrasudama i često psihičkim i fizičkim nasiljem okoline, oni po pravilu kriju svoju seksualnu orijentaciju, koju niti mogu niti treba da mijenjaju”, kaže za Dojče vele istraživač ljudskih prava Aleksandar Zeković. On je kazao da nedostatak prijava slučaja nasilja i diskriminacije po osnovu seksualne orijentacije ne znači da takvih slučajeva nema, kako istraživanja pokazuju, već da se takvi slučajevi od straha ne prijavljuju.

Siguran samo u svojoj sobi…

U anonimnom upitniku 30 osoba o položaju homoseksualne orijentacije navodi se da je više od polovine ispitanika, njih 18, doživjelo nasilje van porodice, počev od psihičkog maltretiranja i kamenovanja, do silovanja i prebijanja.

“Zabilježena su četiri slučaja domaćeg nasilja, od toga jedno silovanje (incest). Nijedan slučaj nije prijavljen zbog straha. Jedan ispitanik je dodatno naveo da se u Crnoj Gori jedino sigurno osjeća u svojoj sobi”, kaže se u upitniku.

Navodi se da je više od polovine ispitanika, 18, doživjelo neki vid diskriminacije, u nekoliko slučajeva od policije.

“Nekoliko je navelo primjere diskriminacije na fakultetu, ucjenjivanje, prijeteća pisma i pozive. Nekoliko ispitanika je prijavilo neprijatnosti od učitelja, nastavnika i profesora". Od njih 18 samo četvoro, ne krije svoju seksualnu orijentaciju.

Na pitanje koje bi tri stvari promijenili u Crnoj Gori većina želi prihvatanje od društva „onakvih kakvi jesu“ i opšte obrazovanje stanovništva o tome da homoseksualnost nije bolest. "Željeli bi ravnopravnost i gej klubove". Više od polovine porodica ispitanika, zna za njihovu seksualnu orijentaciju. Od tih porodica koje znaju, većina to prihvata, mada se majke navode kao tolerantnije. Ostali ispitanici su sigurni da njihove porodice ne bi mogle da prihvate njihovu seksualnost pa je kriju.